Su Timi

Su Timi
KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikte hareket ederek okullarda öğrencilere su tasarrufu konusunda bilinçlendirme eğitimlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Bu konuda yapılacak çalışmaların bir proje çerçevesinde yürütülmesi uygun görülmüş ve Mavi Bayrak Projesi ortaya konmuştur. Bu projede, Konya merkezde bulunan her okuldan bir öğretmen ve okuldaki sınıflardan da birer öğrenci seçilmek suretiyle SU TİMLERİ oluşturulmuştur.

Böylelikle 250 okuldan yaklaşık 5.000 öğrenciden oluşan bir Su Timi ekibi kurulmuştur. 5.000 öğrenciden oluşan Su Timleri ve Su Tim'lerinin başında bulunan öğretmenler bir hafta boyunca eğitimden geçirilmiştir.Eğitim seminerlerinde suyun hayatımızda, dünyada, ülkede ve şehirdeki durumu, su kaynaklarının kıt ve sınırlı olduğu, her alanda kullandığımız suyu, tasarruf yaparak tüketmemiz gerektiği bilinci oluşturulmaya çalışılmıştır.

Eğitime gelen Su Timlerine, Su Timi yaka kartı, suyla ilgili hikâyeler, eğitim CD'leri, çizgi film gibi on binlerce yazılı ve görsel materyaller de verilerek hem okullarında hem de evlerinde yazılı ve görsel materyallerin okunup izlenerek, su tasarruf bilincinin yaygınlaşması sağlanmıştır.Eğitim seminerlerinde tasarrufun gerçekleştirilebilmesi için sensorlu musluklar, vanalar ve tasarruf yapılabilen diğer aparatlar ile normal sistemlerin değiştirilmesi tavsiye edilmiştir.

Su tasarruf bilincini simgeleyen MAVİ BAYRAK kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterler ile okulun fiziki, eğitim ve su timlerinin çalışma planları gibi yaptırımları getirilerek Su timlerinin daha aktif hale gelmesi hedeflenerek, okullarda tasarruf yapılması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu kriterlere uygun olan okullar gerekli denetimler yapıldıktan sonra Mavi Bayrak'la ödüllendirilmiştir. 2007 yılında başlattığımız bu çalışma ile 30 okula Mavi Bayrak verilmiştir.
İlgili Dosyalar