ANA SAYFA    SU TİMİ    EĞLENCE    SU YAYINLARI    KUMBARA    AFİŞLER
 
 
 
Çocuk Su Web Sitesi Yenilendi

               Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün, “Su Kullanımında Bilinçlendirme” faaliyetleri kapsamında çocuklara yönelik hazırladığı www.cocuksu.org.tr adresli web sitesi yenilendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, ‘Su Kullanımında Bilinçlendirme’ faaliyetleri kapsamında, özelde su tasarrufunu, genelde tasarruf bilincini geliştirmek ve kalıcı kılmak için www.cocuksu.org.tr isimli web sitesinde bir değişikliğe gitti.www.cocuksu.org.tr sitesinin yenilenen yüzünde su tasarrufunu anlatan oyunlar, seslendirilmiş hikaye ve masal kitapları, çizgi filmler, foto galerisi, e- dergi (Konya Çocuk Dergisi), ödüllü slogan ve su tasarruf projesi üretenlere sürpriz hediyeler yer alıyor.

Çocuklar esas alınarak hazırlanan sitede, münazaraların yapıldığı bir de forum sayfası bulunuyor. Burada çocuklar kendi düşüncelerini özgürce açıklıyor, yeni fikirler ediniyorlar. Sınırlı ve hayati bir kaynak olan suyun boşa harcanmaması için toplumsal bilincin oluşturulduğu sitede eğlendirirken öğreten ögeler, hem hafızada kalıcılığı sağlıyor hem de gelecek nesillerin doğru yönlendirilmesine katkı sağlıyor.

Teknolojinin giderek yaygınlaştığı toplumlarda önemli rol oynayan internetin, ülkemizde ve şehrimizdeki etkisi de göz önünde bulundurulduğunda, faydalı bilgilerle dolu olanwww.cocuksu.org.tr, zararlı sitelere en iyi alternatif olma özelliği taşıyor. Çocukların özgün fikirler üretebilmesi ve su tasarrufunun daha geniş alana yayılması amacıyla düzenlenen ödüllü slogan ve su tasarrufu projesi yarışmalarıyla her geçen gün daha fazla ziyaretçi kazanan site, çocukların proje önerilerine de büyük önem veriyor.

Site içerisinde bulunan ve görsel ögelerle renklendirilen “Doğru-Yanlış Hangisi” başlıklı forumda ise; resimlerdeki doğru ve yanlış fiillerin hangisi olduğu konusunda çocuklara seçenekleri soruluyor. Ayırt etme ve farkındalık becerisi kazandırmayı amaçlayan bu uygulama aynı zamanda, gündelik hayatta önemsenmeyen hataları da akılda kalacak şekilde anlatıyor. Siteden edindikleri bilgileri, sadece yaşıtları arasında değil; kendisinden yaşça büyük olan bireylerle de paylaşan çocuklar, ekolojik dengenin ihtiyacı olan tasarrufu, suyun hayati önemini, toplumun doğaya karşı sorumluluklarını ve bilinçli tüketim alışkanlıklarının ne olduğunu tatbik ederek öğreniyor, öğrenirken de öğreten bir model haline geliyor.

Sitede ayrıca çocukları ilgilendiren haberler de yer alıyor. Her ay mutat olarak düzenlenen ödüllü slogan yarışmasında sloganı dereceye giren çocukların haberleri, KOSKİ Basın-Yayın Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından siteye yükleniyor. Yeni sloganları teşvik etmek amacıyla çeşitli kitapların ve saatlerin verildiği slogan yarışması, yine Basın-Yayın Şube Müdürlüğü tarafından koordine ediliyor.