ANA SAYFA    SU TİMİ    EĞLENCE    SU YAYINLARI    KUMBARA    AFİŞLER
 
 
 
MAVI BAYRAK ALAN 22 OKULDAKI SU TIMLERI ILE BIR ARAYA GELDI.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü su kullanımını bilinçlendirme çalışmaları kapsamında tasarruf sağlayan ve Mavi Bayrak alan 22 okuldaki Su Timleri ile bir araya geldi. 

Konya’da 6 yıldır süren Mavi Bayrak Projesi kapsamında su tasarrufunda gözle görülür iyileşmeler sağlandığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilkokul ve ortaokullarda Su Timi olarak görev yapan öğrencilerin su konusunda duyarlılık oluşmasına çok ciddi katkı yaptığını söyledi. 

Mavi Bayrak konusunda okulların adeta bir yarışa girdiğini, bugüne kadar 22 okulun Mavi Bayrak aldığını belirten Başkan Akyürek, daha fazla okulun Mavi Bayrak almasını istediklerini dile getirdi. Projenin Konya’nın gelişimini, dünya şehirleriyle aynı konuma gelmesini sağlayacak önemli bir çalışma olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Kaynaklarını iyi kullanamayan ve iyi bir gelecek hazırlamayan yönetimler ve şehirler başarılı olamaz. Konya bu alanda da başarılı bir şehirdir ve daha başarılı olmak için çalışıyor” dedi. 

Su Timleri’nde yer alan öğrencilerine teşekkür eden Başkan Akyürek, sosyal sorumluluk projelerine dahil olarak liderlik özelliklerini ortaya koyan öğrencilerin Konya’ya ve ülkeye önemli hizmetlerde bulunacağına inandığını vurguladı. 

50 YILLIK SU İHTİYACIMIZ GARANTİ ALTINDA 

Dünya Su Günü vesilesiyle, Konya’nın Mavi Tünel’den su almaya başlayacağı su konusuna da değinen Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Şehrimizin gelecek 50 yıllık su ihtiyacı garanti altına alınmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Orman Bakanlığı ve Devlet Su İşleri ile yaptığımız çalışmalarla Konya’mızın gelecek kuşaklarının su ihtiyacı garanti altına alındı. Şu anda bu proje başlatıldı. Önümüzdeki yıllarda Mavi Tünel’den su alma imkanına kavuşacağız. Bununla birlikte yeraltı sularına olan ihtiyacımız azalacak. Altınapa Barajı sadece sulama suyu olarak kullanılmaya başlanacak.” 

KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Abdülmelik Ötegen, Süleyman Şenol Aydın, Ercan Uslu, daire başkanları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Yalçın, Halil İbrahim Karademir, okul müdürleri ve öğretmenlerin de katıldığı programın sonunda öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.